سال 2018 هم به پایان رسید و آنچه در زیر می‌بینید جمع‌بندی بهترین فیلم‌هایی است که از بین حدود 400 فیلمی که در سال 2018 دیدم. امسال سعی کردم به همان تعداد 10 فیلم بسنده کنم اما باقی ماندن چند فیلم از سال 2017 به دلیل دیر دسترس قرار گرفتن آنها باعث شد که لیست کمی بلندتر شود. ترتیب فیلم‌ها به دلیل علاقه شخصی است.

همگی این فیلم‌ها برایم عزیز هستند و هر کدام به دلیلی، «کتاب تصویر» گدار و «سوی دیگر باد» اورسن ولز که بالاتر از دیگر فیلم‌ها هستند برایم به دلیل طراوت و جنونشان، «زندگی خصوصی» تامارا جنکینز برای تصویر صمیمانه‌اش از فراز و نشیب‌های زناشویی، «های لایف» کلر دنی برای قدرتش در خم کردن تمامی قواعد ژانری، «چاقو در قلب» یان گونزالس به خاطر اعاده حیثیت از نوع فراموش‌شده‌ای از سینما، «سوزاندن» لی چانگ دونگ برای مهارتش در تلفیق جنبه‌های اثیری و زمینی زندگی، «اهمیتی نمی‌دهم که در تاریخ از ما به عنوان بربر یاد شود» رادو ژوده برای جسارتش در ایده و اجرا، «کلایمکس» گاسپار نوئه به دلیل رنگ و نور و موسیقی و جهان‌بینی‌اش، «فانوس خیال» امیر نادری به خاطر عشق به سینمای جاری در آن و «خانه‌ای که جک ساخت» لارس فون تری‌یه به دلیل کنکاشش در ذات شر.

سه یادگار دلپذیر از سال 2017 برای 2018 ماند، یکی شاهکار تمام عیار پل تامس اندرسن یعنی «رشته خیال» است که شاید بهترین فیلم این سال‌ها درباره آفرینش باشد، دیگری «ساما» لوکرسیا مارتل است که کیفیت نقاشی‌های پل گوگن را دارد و اخری «مه سبز» گای مدین و یارانش یکی از بهترین کارهای تجربی چند سال اخیر است.

درباره تعدادی از فیلم‌ها نوشته‌ام و امیدوارم فرصتی دست بدهد و درباره باقی هم بنویسم. برای دیدن بهترین‌های سال‌های گذشته به اینجا بروید.

 1. Le livre d’image (Jean-Luc Godard)
 2. The Other Side of the Wind (Orson Welles) یادداشتی درباره فیلم برای ماهنامه هنروتجربه نوشتم
 3. Private Life (Tamara Jenkins) یادداشتی درباره فیلم برای روزنامه سازندگی نوشتم
 4. High Life (Claire Denis)
 5. Un couteau dans le cœur (Yann Gonzalez) در مجله کرگدن یادداشتی درباره فیلم نوشتم
 6. Burning (Lee Chang-dong) در گزارش جشنواره کارلووی واری 2018 برای مجله 24 درباره فیلم نوشتم
 7. I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians (Radu Jude) در گزارش جشنواره کارلووی واری 2018 برای مجله 24 درباره فیلم نوشتم
 8. Climax (Gaspar Noé) در گزارش جشنواره کارلووی واری 2018 برای مجله 24 درباره فیلم نوشتم
 9. Magic Lantern (Amir Naderi)
 10. The House That Jack Built (Lars von Trier)
  and three from 2017:
 11. Phantom Thread (Paul Thomas Anderson)
 12. Zama (Lucrecia Martel)
 13. The Green Fog (Guy Maddin, Evan Johnson and Galen Johnson) خیلی کوتاه در لترباکسد درباره فیلم نوشتم

چند فیلم کوتاه و مستند هم در سالی که گذشت ذهنم را حسابی به خود مشغول کردند، اما چون تعداد کارهای کوتاه و مستندی که در سال دیدم، به اندازه‌ای نیست که بخواهم فهرستی از آنها ارائه دهم در اینجا فقط نام فیلم‌های مستند و کوتاهی را می‌آورم که به شما هم پیشنهاد می‌دهم اگر فرصت کردید آنها را ببینید، در بین این فیلم‌ها «الفبای گرین‌اوی» ساخته ساسکیا بودک و «آبسکورو بوروکو» اوانجلیا کرانیوتی را بیش از باقی در ذهن و جانم نفوذ کردند.

 • Pépé le Morse (Lucrèce Andreae)
 • Late Afternoon (Louise Bagnall)
 • 3 Dreams of Horses (Mike Hoolboom)
 • Ultra Pulpe (Bertrand Mandico)
 • The Greenaway Alphabet (Saskia Boddeke)
 • Shakedown (Leilah Weinraub)
 • Obscuro Barroco (Evangelia Kranioti)

برای دیدن فهرست کلی فیلم‌هایی که در سال 2018 دیدم هم می‌توانید به لترباکسد مراجعه کنید.

Total Views: 6884 ,