دومین سال تداوم کرونا با داوری در جشنواره فیلم برلین از سمت فیپرشی، حضور در جشنواره کارلووی واری که این بار به شکل واقعی برگزار شد و داوری باز هم حضوری در بخش فیلم کوتاه جشنواره فیلم تالین و دیدن بیش از پانصد فیلم و سریال همراه شد. سالی بود که بسیاری از چهره‌های مطرح در آن فیلم داشتند و انتخاب ده فیلم کار دشواری بود. در ابتدا قصد داشتم یک فهرست از فیلم کوتاه‌ها بذارم به همراه دو فهرست از فیلم‌های بلند، یکی برای فیلمسازهای چهره و دیگری برای فیلمسازهای کمترشناخته‌شده یا در آغاز راه. فهرست کوتاه سر جای خودش باقی ماند اما دو فهرست بلند شد یک فهرست بیست تایی و چند فیلمی از فهرست نهایی کنار رفتند تا با کمی سختگیری این بیست فیلم بشوند یادگاری سال 2021. روشن است که تعدادی از فیلم‌های سال را ندیده‌ام مثل «پیتزای لیکوریس» پل تامس اندرسن یا فیلم جدید مایک میلز! لیست فیلم‌هایی که در سال دیدم در لترباکسد هست و لیست بهترین فیلم‌های انتخابیم از سال‌های گذشته را اینجا بخوانید. (این دو لیست کاملا بدون ترتیب هستند.)

Short films:

  1. When Night Meets Dawn by Andreea Cristina Bortun (2021 / Romania)
  2. L’enfant salamander by Théo Degen (2021 / Belgium)
  3. The Colonel Cries for The Red-Haired Woman by Gergö V. Nagy (2020 / Hungary)
  4. Fou de Bassan by Yann Gonzalez (2021 / France)
  5. Orthodontics by Mohammadreza Mayghani (2021 / Iran)
  6. Anxious Body by Yoriko Mizushiri (2021 / France, Japan)
  7. My Uncle Tudor by Olga Lucovnicova (2021 / Hungary, Portugal, Belgium)
  8. Mat and Her Mates by Pauline Pénichout (2020 / France)
  9. The Death of David Cronenberg by David Cronenberg and Caitlin Cronenberg (2021 / Canada)
  10. Brutalia, Days of Labour by Manolis Mavris (2021 / Greece, UK, Belgium)

Feature films:

  1. Drive My Car by Ryûsuke Hamaguchi (2021 / Japan)
  2. Parallel Mothers by Pedro Almodóvar (2021 / Spain)
  3. The Hand of God by Paolo Sorrentino (2021 / Italy, USA)
  4. Benedetta by Paul Verhoeven (2021 / France, Belgium, Netherlands)
  5. Vortex by Gaspar Noé (2021 / France, Belgium, Monaco, Australia)
  6. Memoria by Apichatpong Weerasethakul (2021 / Colombia, Thailand, France, Germany, Mexico, Qatar, UK, China, Switzerland)
  7. Bad Luck Banging or Loony Porn by Radu Jude (2021 / Romania, Luxembourg, Czech Republic, Croatia, Switzerland, UK)
  8. Petrov’s Flu by Kirill Serebrennikov (2021 / Russia, France, Germany, Switzerland)
  9. Other People by Aleksandra Terpinska (2021 / Poland, France)
  10. The Electrical Life of Louis Wain by Will Sharpe (2021 / UK)
  11. Wet Sand by Elene Naveriani (2021 / Georgia, Switzerland)
  12. Medea by Aleksandr Zeldovich (2021 / Russia)
  13. Stories from the Chestnut Woods by Gregor Bozic (2019 / Slovenia)
  14. What Do We See When We Look at the Sky? by Aleksandre Koberidze (2021 / Germany, Georgia)
  15. Beginning by Dea Kulumbegashvili (2020 / Georgia, France)
  16. Saving One Who Was Dead by Václav Kadrnka (2021 / Czech Republic, Slovakia, France)
  17. Sisterhood by Dina Duma (2021 / Republic of Macedonia, Kosovo, Montenegro)
  18. The Velvet Underground by Todd Haynes (2021 / USA)
  19. Come True by Anthony Scott Burns (2020 / Canda)
  20. La Paloma y el Lobo by Carlos Lenin (2019 / Mexico)
Total Views: 129 ,